Sposoby na stres - Detox i regeneracja. Wioska Zdrowia Eko Resort & Natural SPA Łubinowe Wzgórze
Samo sedno, które warto znać
Życie obfituje w różnego rodzaju stresowe sytuacje (na przykład obecny czas pandemii koronawirusa). Nasz aktualny stan emocjonalny, odzwierciedla stan układu nerwowego, ze wszystkim co odcisnęło się w nim w ciągu lat. Każde doznanie, każde doświadczenie, zapisuje się w układzie nerwowym i wpływa na nasze reakcje.
Często nie potrafimy żyć w czasie teraźniejszym (żyjemy przeszłością lub przyszłością), ale nasze reakcje objawiają się właśnie w tym wymiarze. Emocja to sprawa najbardziej teraźniejsza ze wszystkich. W uproszczeniu, emocje sprowadzają się do dwóch uczuć – bólu lub przyjemności. Staramy się unikać bólu i pragniemy doznawać uczucia przyjemności .
Każdy z nas ma inny próg tolerancji na stres. Jednak są wspólne elementy dla wszystkich.
Wszyscy uważamy, że groźba jest tym większa im:
większy jest stopień nieprzewidywalności
mniejszy jest margines kontroli nad sytuacją lub zdarzeniem
mniejsza jest możliwość wyładowania naszej frustracji
W zwykłym trybie (w stanie homeostazy) nasze komórki zajmują się własnymi sprawami – regenerują się. Ocenia się, że 90% energii, komórki zużywają na produkcję nowych protein, DNA i RNA. Na sygnał alarmu płynącego z mózgu, ten proces zostaje przerwany.
Podczas stresu, strumień energii kierowany jest do mięśni. Nie ważne czy chcemy podjąć walkę, czy ucieczkę. Jedno i drugie wymaga energii. Zmienia się więc metabolizm organizmu. Ustaje biosynteza – anabolizm, a zaczyna się rozkład związków chemicznych – katabolizm.
Reakcja stresowa ma ogromne znaczenie dla procesów życiowych. Istotą jednak jest to, żeby ograniczyć ją w czasie. Przedłużony katabolizm grozi poważnymi skutkami. Każdy z czynników składający się na reakcje na stres, gdy trwa zbyt długo, prowadzi do określonych dysfunkcji organizmu. Przypominam, ponieważ to bardzo ważne (pisałam o tym w poście na FB), kortyzol zmniejsza odporność organizmu na choroby, gdyż hamuje wytwarzanie przeciwciał i limfocytów T, które są wytwarzane przez grasicę i są odpowiedzialne za nadzór nad chorobami w układzie immunologicznym.
Rozróżniamy trzy fazy stresu.
Faza pierwsza to samo zdarzenie stresowe. Druga – ocena. Trzecia – reakcja
Nie mamy wpływu na pierwszą fazę stresu. Możemy jednak wpłynąć na ocenę – to ogniwo łączące zdarzenie z reakcją. Każde zdarzenie może wywołać reakcję stresową lub nie, w zależności od interpretacji, nie tyle pierwotnej (bo tu często reagujemy automatycznie) co wtórnej.
Co może pomóc w zmianie oceny sytuacji?
Długi spacer z dala od zgiełku, hałasu. Kontakt z przyrodą pomaga nam się odstresować, ponieważ mamy szansę przejścia w tryb „odpoczynku i trawienia”, za który odpowiada parasympatyczny układ nerwowy, zarządzający takimi automatycznymi funkcjami jak oddychanie czy krążenie krwi. Pośród natury jesteśmy wolni od tzw. toksyn środowiskowych – katastroficznych newsów, promieniowania elektromagnetycznego, presji zadań......... Przyroda przywraca nam kontakt z samym sobą, poprzez zmysły. Pozwala zanurzyć się w obecnej chwili. To wprowadzenie ciała i umysłu w spokojny i wyciszony stan, w którym jesteśmy w pełni świadomi tego, czego w danym momencie doświadczamy.
Odnajdujemy koncentrację (klucz do wyciszenia) i zmniejszamy umysłowe zmęczenie.Tworzy się przestrzeń i pojawiają się rozwiązania.
Czym jeszcze możemy wesprzeć nasze zestresowane ciało i umysł?
Oczywiście ziołami. Tonizujący wpływ na układ nerwowy wykazuje wiele ziół. Ponieważ przewlekły stres wiąże się nie tylko ze spadkiem nastroju, ale także z bezsennością i osłabieniem, warto stosować mieszanki oddziałujące kompleksowo.
Zarówno szyszki chmielu, jak i korzeń kozłka lekarskiego zmniejszają napięcie i lęk oraz ułatwiają zasypianie i ograniczają wybudzanie się w nocy. Nie powodują przy tym uczucia otumanienia oraz nie wpływają na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Warto je stosować regularnie przy problemach z bezsennością i nerwowością. Z innych ziół warto polecić lawendę, melisę, owoc głogu czy ziele dziurawca. Ten ostatni choć jest wspaniałym ziołem może wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego jeżeli ktoś z Was zażywa jakieś leki, przed zastosowaniem ziół musi się skonsultować z lekarzem.
Bibliografia
Dobros Natalia, Czytelnia Medyczna;Postępy Fitoterapii 3/2017;Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym
Chopra Deepak, Życie bez starości. Młode ciało. Ponadczasowy umysł; Książka i Wiedza, Warszawa 1995
Kaczmarska Anna, Curyło-Sikora Patrycja, Problematyka stresu - przegląd koncepcji, Hygeia Public Health 2016, 51 (4):317-321