Przede wszystkim dlatego, żeby wzbogacić naszą dietę. Dostarczyć organizmowi potrzebnych składników w naturalnej formie, a nie w formie syntetyków, które niszczą wątrobę, trzustkę i inne organy.
Zbieranie ziół, liści, owoców drzew i krzewów może być też doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi. Dzieci uwielbiają eksplorować świat - dotykać, próbować. Jeżeli połączycie to potem ze wspólnym gotowaniem, to sprawicie im dużą przyjemność. Takie chwile zapamiętuje się na zawsze.
Uczcie ich szacunku do przyrody, rozpoznawania roślin, wykorzystywania ich w kuchni. Pokażcie im leczniczy dziurawiec, zróbcie im frytki z korzenia łopianu, usmażcie placki z kwiatami bzu, ugotujcie zupę z pokrzyw.
Zbierajcie wyłącznie to co znacie i z dala od drogi.
Niedobór żelaza
Anemie to zmora naszych czasów, obok alergii, nowotworów. Nasza polska pokrzywa, która rośnie dosłownie wszędzie i najczęściej uważana jest za wroga trawnika, wystrzyżonego na 1 cm, zawiera unikalną mieszankę składników ( kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K) biorących udział w tworzeniu czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny.
Dodatkowo oczyszcza organizm z chemii, kwasu moczowego i toksyn.
Na Łubinowym Wzgórzu przygotowujemy z niej: bułeczki, zupę, konfiturę. Zbieramy również jej nasiona, które jesienią i zimą dodajemy do sałatek.
Dąb - boskie drzewo
Wrześniową porą zbieramy orzechy dębu czyli żołędzie. Bogate są w magnez, potas, witaminę PP. Oczyszczamy, wyjmujemy orzech i zalewamy gorącą wodą z łyżką sody, żeby pozbyć się gorzkiej taniny. Czynność powtarzamy aż woda będzie jak najbardziej przeźroczysta. Następnie mielimy żołędzie w blenderze na mąkę, potem suszymy w piekarniku i ponownie mielimy. Otrzymujecie produkt bezglutenowy, z dużą ilością skrobi, białka.
Liście dębu dodajemy do kiszonek.
Brzoza - święte drzewo Słowian
Oskołę czyli największy skarb z tego drzewa, zbiera się wczesną wiosną, zanim brzoza puści pąki. W soku znajdują się między innymi: kwasy organiczne, sole mineralne (związki potasu, magnezu, fosforu, wapnia, żelaza oraz miedzi), aminokwasy, peptydy, wit. C, a także wit. z grupy B. Oskoła wypłukuje złogi z przewodów moczowych, wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego oraz dny. Wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii, odtruwa.
Nasi przodkowie wyrabiali z brzozy tzw. dziegieć, którego używali jako maść, uszczelniacz, impregnat, odstraszacz owadów.
Więcej możecie zobaczyć w odtworzonej osadzie słowiańskiej (relatywnie blisko Łubinowego Wzgórza) https://www.mnkd.pl/grodzisko-zmijowiska
Wypad do Żmijowiska możecie połączyć ze spływem kajakowym Doliną Chodelki