Pewnego zimowego dnia, pojawił się w mojej głowie obraz małego stawu, idealnie wpisanego w architekturę krajobrazu.
Widziałam jak stoję w ogrodzie zimowym, a mój wzrok schodzi kaskadowo w dół i skupia się na krystalicznie czystej wodzie, w otoczeniu roślin i bajecznej łąki kwietnej.
Obraz był niezwykle plastyczny i wywołał u mnie lawinę pozytywnych emocji. One z kolei zapoczątkowały serię działań.
Najpierw przeczytałam szereg artykułów, potem wytypowałam potencjalnych wykonawców, by finalnie wybrać tego, z którym rozpoczęłam realizację projektu.
W fazie przygotowawczej kluczowe było specjalistyczne badanie wody, pod kątem (między innymi) zawartości fosforu. Norma to:
Fosfor rozpuszczony (SRP) mg/l 0.010
Fosfor całkowity (P) mg/l 0.020
To ważny parametr, jeżeli nie chcecie mieć wody pełnej glonów. Rośliny wyższe konkurują z glonami o składniki pokarmowe. Przy małej ilości fosforu wygrają tę batalię.
Dlaczego BIOSTAW?
BIOSTAW to pełna symbioza z naturą. Spójna aranżacja naturalnych materiałów i roślin - z otoczeniem. Dzięki odpowiednim roślinom, zasiedleniu rybami lub innymi zwierzętami wodnymi, tworzy odpowiedni ekosystem.
Od zawsze wiedziałam, że nie chcę mieć obudowanego płytkami basenu, z chlorowaną wodą. Chlor całkowicie pozbawia skórę ochronnej warstwy lipidowej, o jego rakotwórczym działaniu nie wspomnę. Poza środowiskowymi i zdrowotnymi argumentami na basenowe nie, jest też czynnik ekonomiczny. Koszty czyszczenia i konserwacji basenu, są o połowę wyższe, w stosunku do biostawu.
Jak zbudowany jest biostaw?
Składa się z trzech części:
🏊 kąpielowo-rekreacyjnej
🌱 roślinnej
♻️ oraz strefy regeneracyjno-filtracyjnej.
Dobra jakość wody w stawie, utrzymuje się, dzięki zachodzącym procesom samooczyszczania się wody, bez udziału szkodliwej chemii, chloru i innych środków dezynfekujących, co jest kluczowe dla zdrowia każdego z nas. Jest też niezwykle ważne dla środowiska.
Strefa regeneracyjno-filtracyjna, to część stawu, nie przeznaczona do kąpania się. W jej obrębie zachodzą procesy uzdatniające wodę. Procesy te są wspomagane, przez odpowiednie gatunki roślin hydrofitowych, substraty mineralne, złoża wulkaniczne, ekologiczne preparaty bakteryjne, a także zaawansowane technologicznie urządzenia filtracyjne.
Zastosowanie biologicznych i mechanicznych metod filtracji wody, umożliwia zachowanie w stawie kąpielowym równowagi biologicznej.
Teraz wyobraź sobie, jak latem pływasz w czystej, naturalnej wodzie, z fantastycznymi widokami na otaczająca przyrodę. Zimą rozgrzewasz ciało w ruskiej bani, a potem schładzasz je w biostawie. Czyż nie brzmi wspaniale?