Zabiegi dla kobiet w ciąży i młodych mam

Wspólnie z naszą fizjoterapeutką i położną, specjalizującą się w fizjoterapii ginekologiczno-położniczej przygotowaliśmy propozycję zabiegów. Zależało nam na tym, żeby zabiegi wykonywała wykwalifikowana, dobrze wykształcona osoba z dużą wiedzą praktyczną.

Masaż dla kobiet w ciąży
Jest dobry niemal na wszystko.
Odpowiednie ugniatanie i masowanie konkretnych miejsc na ciele, pobudza mikro-krążenie i pracę układu limfatycznego, co w ciąży pomaga zapobiec obrzękom i zmniejszyć albo zlikwidować opuchliznę nóg.
Masaże przynoszą ulgę w bólach kręgosłupa, który może pojawić się już na początku drugiego trymestru, na skutek działania hormonów rozluźniających układ więzadłowy.
Masowanie mięśni sprawia, że stają się one elastyczne.
Dotyk rąk fizjoterapeuty przynosi ulgę napiętym mięśniom i relaksuje – co jest istotne z powodu wahania poziomu hormonów, a więc i ciągłej zmiany nastroju. Masaż skóry z użyciem odpowiednich kosmetyków pielęgnuje ją i pomaga zapobiec rozstępom.
Na masaż może chodzić każda kobieta, od 4. do 8. miesiąca ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów.
Przed pierwszym masażem konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Do przeciwwskazań należą wszelkie stany patologiczne, jak krwawienia z dróg rodnych, zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym, łożysko przodujące, gestoza, przedwczesne skracanie szyjki macicy i rozwieranie się kanału rodnego, odklejenie się łożyska lub przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, a także wszystkie inne stany zagrożenia ciąży (jakie – o tym decyduje lekarz prowadzący).
Masażu nie wykonuje się również, jeśli przyszła mama cierpi na choroby nerek, tarczycy i trzustki, niektóre choroby sercowo-naczyniowe, w przypadku podejrzenia anomalii rozwojowych płodu, jak również wtedy, gdy kobieta ciężarna ma niekontrolowaną cukrzycę albo nadciśnienie tętnicze.

Terapia- mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
Blizna po cięciu cesarskim, to nie tylko widoczna „pamiątka po porodzie”, ale również wyzwanie zarówno natury kosmetycznej jak i fizjoterapeutycznej.
W późniejszym okresie powinno się zadbać o jej prawidłową elastyczność i wygląd. Pozwoli to uniknąć zmian w obrębie blizny takich jak zgrubienia, powstanie przerostu tkanki w postaci bliznowca czy zrośnięcia blizny z warstwami podskórnymi.
Stany te dotyczą nie tylko aspektu estetycznego, ale mogą powodować uczucie ciągnięcia w obrębie blizny, dyskomfort oraz ograniczenie ruchomości, a nawet bóle.
Mobilizacja blizny, pozwala uzyskać elastyczność i ruchomość blizny po cesarskim cięciu oraz zapobiega jej „przyklejeniu” do pozostałych warstw skóry.
Specjalna aplikacja kinesiotapingu, którą aplikuje się aby uzyskać rozluźnienie i długotrwałe oddziaływanie na obszar blizny, jest integralną częścią zabiegu.

Korzyści z mobilizacji blizny to m.in. zwiększenie elastyczności blizny, zapobieganie zrośnięciu blizny z tkankami podskórnymi, zmniejszenie dyskomfortu związanego z uczuciem ciągnięcia i bólem, zmniejszenie ryzyka zmian wzorców ruchowych (np. garbienia się), znaczna poprawa wyglądu blizny (blizna jest bledsza, mniej widoczna, mniej wyczuwalna).

Rozejście mięśni prostych
Rozstęp mięśni prostych brzucha, jest to rozejście się obu mięśni prostych brzucha na boki, w obrębie kresy białej.
W okresie ciąży, najczęściej w ostatnim trymestrze, kresa biała może ulec zwiotczeniu i poszerzeniu pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów.
Po porodzie nie zawsze dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia.
W takim przypadku rozpoznaje się rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha.
Nie ma jednej terapii, która pomogłaby każdemu. Każdy przypadek jest inny. Ważny jest nie tylko fakt istnienie rozejścia, ale również jego lokalizacja, głębokość oraz inne cechy.
W celu prawidłowego doboru zestawu ćwiczeń oraz prawidłowo zdiagnozowania rozejścia, należy skonsultować się z terapeutą. Terapia polega nie tylko na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń przez pacjentkę, ale także pracy manualnej na tkankach.

Masz pytanie?
Chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub dokonać rezerwacji?
polski