Kto z nas nie lubi kameralnych stolików pośród zieleni. Podmuch wiatru, zapach ziół, zielony kompres na oczy. Wszystko to koi nasze skołatane nerwy, rozluźnia nasze spięte mięśnie, przywraca uśmiech i blask na twarzy. W takiej scenerii każdy kęs smakuje lepiej. Zwalniamy, wyostrzamy zmysły. Odbieramy pełniej to co się dzieje w nas i wokół nas. Odczuwamy radość.
Wielokrotnie pisaliśmy jak ważny jest dla człowieka kontakt z przyrodą. Jest wiele dostępnych badań naukowych, które dowiodły, że pacjenci szpitali, których łóżka były blisko okien z widokiem na zieleń, znacznie szybciej dochodzili do zdrowia, w porównaniu z pacjentami, którzy takiego widoku byli pozbawieni.
Znane jest też pojęcie "deficytu natury" i ceny jaką ludzkość płaci za odwrócenie się od przyrody - to zmniejszone użycie zmysłów, niedobór uwagi, częstsze występowanie chorób psychicznych i fizycznych (Richard Louv).
Nasze strefy wspólne
Łubinowe Wzgórze położone jest w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, na wzgórzu, w otoczeniu lessowych wąwozów, łąk, pól lasów. Lokalizacja sprzyja spacerom, odprężeniu, odpoczynkowi, zwłaszcza w stanach ogólnego zmęczeniu związanego z uciążliwością trybu życia.
Przestrzeń, ptasie trele, szmer, cykanie owadów - wszystko to działa na nas kojąco.
Ptaki śpiewają o poranku i dźwięk ten kojarzy nam się z czujnością i bezpieczeństwem (Julian Treasure), dniem, w którym na świecie jest wszystko w porządku. Śpiew ptaków jest stochastyczny, losowy i niepowtarzalny i dlatego nasz mózg rozumie go nie jako język, ale jako podkład muzyczny w tle.
Dla naszych gości mamy trzy oranżerie i jeden ogród zimowy. Panoramiczne szyby umożliwiają śledzenie przyrodniczych spektakli, również późną jesienią i zimą.
Wystarczy wybrać miejsce i już można podpatrywać świat roślin i zwierząt. Wschód i zachód słońca, taniec płatków śniegu, krople deszczu czule zsuwające się po szybach..................