Sianoterapia czyli powrót do natury

W 2012 roku rozpoczęliśmy wielki come back terapii sianem, zwanej „morfiną. przyrodolecznictwa”. Kiedyś była to metoda bardzo popularna (rozpowszechniona przez Sebastiana Kneippa w XIXw), potem przy zalewie wszechobecnej chemii, niestety zapomniana. Do tych prostych, ale jakże skutecznych metod leczniczo-relaksacyjnych powrócili w latach 70 tych XX w. niemieccy badacze Frochlich i Müller-Limmroth. Dowiedli, że zabiegi sienne mają uspokajający wpływ na autonomiczny układ nerwowy, a tym samym normalizują funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Zwiększają też zdolności regulacyjne i obronne ustroju. (1)

Działanie farmakologiczne siana, uzależnione jest od wielu czynników - jego składu, gleby, nasłonecznienia, poziomu zanieczyszczenia, okresu koszenia (najlepsze jest z pierwszego koszenia, ze względu na bogaty skład florystyczny).

Na Łubinowym Wzgórzu wykorzystujemy siano z ekologicznych łąk, odpowiednio suszone i przechowywane. Łąki położone są w strefie C uzdrowiska, o czystym powietrzu.
Siano jest produkowane z ekstensywnych naturalnych upraw – oznacza to, że nie były podsiewane już od kilku lat. Efektem tego jest naturalny skład botaniczny.
W sianie są rumianki, rośliny motylkowate, babka lancetowata, mniszek, tomka wonna ......

Siano zawiera szereg składników leczniczych, m.in. flawonoidy, pochodne kumaryny, furanokumaryny, eskuliny, hydroksykumaryny, w tym umbeliferon (7-hydroksykumaryna), związki śluzowe o działaniu odkażającym, rozkurczającym, przeciwzapalnym, przeciwgnilnym, kwasy organiczne, olejki lotne, glikozydy, alkaloidy, enzymy.
Wolna kumaryna powstaje podczas suszenia siana, pod wpływem enzymów (β-glukozydazy).
Podczas kąpieli siennej, wchłanianie kumaryny następuje przez układ oddechowy oraz w niewielkim stopniu przez skórę . (1)

Terapie sienne na Łubinowym Wzgórzu

Okłady sianem
wskazane przy bólach odcinka szyjnego kręgosłupa, odcinka lędźwiowego, stanach napięcia mięśni szkieletowych, nerwobólach, przy łokciu tenisisty.

Masaż stemplowy z sianem
Zabieg ma działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, relaksujące, rozluźniające.
Zwiększa ukrwienie okolicy zabiegowej, pobudza miejscowo przemianę materii.

Sienna kąpiel
wskazana przy stresie, depresji, nerwobólach, otyłości, przewlekłych schorzeniach reumatycznych, sztywności stawów, problemach skórnych, porażeniach spastycznych, nawracających zakażeniach górnych dróg oddechowych.
Rozluźnia i wycisza.

Relaks na łóżku sianem
to dopełnienie wyciszenia.


Przeciwwskazania

Alergie na związki zawarte w sianie, niewydolność krążenia, wyczerpanie, żylaki w zaawansowanym stadium, choroby serca w zaawansowanym stadium, menstruacja.

Bibliografia
Spałek K., Trzewikowska I., Kuracja ziołowa w ramach metody Sebastiana Kneippa stosowana w uzdrowiskach w Niemczech, Post. Fitoter., 2007, 4: 212-215.
Ożarowski A., Ziołolecznictwo, PZWL Warszawa, Wyd. III, 1962HYDROTERAPIA


Potrzebujesz relaksu, odprężenia, rozluźnienia, zmniejszenia bólu?
Zamów kąpiel w wywarze z siana
Czas 45 min (kąpiel + relaks na łóżku z sianem + herbata ziołowa). Cena 77 zł

Chcesz zrelaksować się i „odżywić skórę”?
Zamów kąpiel w kozim mleku
Czas 45 min (kąpiel + relaks na łóżku z sianem + herbata ziołowa). Cena 87 zł

Kąpiel pobudzających czakrę gardła
Czakra gardła "odpowiedzialna" jest za ekspresję werbalną, sprawną komunikację, za zdolność wypowiadania się w sposób odważny, zrozumiały, jasny (sól himalajska, olej migdałowy, olejki eteryczne absolut jaśminowy, sandałowiec,cyprys, mięta pieprzowa, pomarańcza, kardamon, ylang ylang)
Czas 45 min (kąpiel + relaks na łóżku z sianem + herbata ziołowa). Cena 87 zł

Kąpiel pobudzająca czakrę serca
Czakra serca "odpowiada" za umiejętność akceptowania siebie i innych, odczuwania miłości, nawiązywania relacji (sól himalajska, olej migdałowy, olejki eteryczne bergamotka, róża, mandarynka, lawenda ylang ylang)
Czas 45 min (kąpiel + relaks na łóżku z sianem + herbata ziołowa). Cena 87 zł

Relaksacyjna kąpiel w naparze z szyszek chmielu + kufel zimnego piwa?
Czas 45 min (kąpiel + relaks). Cena 87 zł

Co powinienem wiedzieć

Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut
Temperatura wody nie przekracza zalecanych 39 stopni
Nie używaj żadnych innych środków myjących

Po kąpieli odpocznij na łóżku z sianem

Przeciwwskazania

Dotyczą osób, które przewlekle chorują na: anemię, astmę, nadciśnienie tętnicze lub mają uczulenie na któryś ze składników.
Fitobalneoterapia nie jest również wskazana dla tych, którzy chorują na nowotwory (szczególnie na zaawansowanym etapie), a także wrzody żołądka
Kąpiele solankowe nie są wskazane dla kobiet w ciąży i dla osób po 65 roku życia.

Dowiedz się więcej: telefon: +48 512 371 309
Zarezerwuj: email: [email protected]

polski