Cząsteczki cukrów łącząc się w skomplikowane łańcuchy, tworzą węglowodany. Te są zawarte w takich produktach jak makaron, chleb, ryż itd.
Kiedy przystępujemy do trawienia kromki pieczywa tostowego (na marginesie nie uznaję owego), to po całej pracy trawiennej naszych enzymów (rozdrabnianiu pokarmu na części pierwsze), otrzymujemy taką samą liczbę cząsteczek cukru, co gdybyśmy zjadali kilka łyżeczek białego cukru. Jedyna różnica jest taka, że biały cukier nie potrzebuje długiej obróbki, tylko trafiwszy do jelita cienkiego, prawie natychmiast przedostaje się do krwi.

Efektem szybkiej i dużej fali uderzenia cukru, jest tzw "osłodzenie krwi". Wtedy organizm musi reagować natychmiast, żeby przywrócić stan zdrowej równowagi. Wydziela dużą ilość hormonów, w tym insuliny. Kiedy mija stan alarmowy, pojawia się zmęczenie.

Z ciemniejszym pieczywem pełnoziarnistym, enzymom nie idzie tak szybko. Takie pieczywo składa się z bardzo złożonych łańcuchów cukrowych, które trzeba rozbijać kawałek po kawałku i trwa to bardzo długo.Nie ma więc gwałtownego wyrzutu cukru do krwi.

Nasz organizm lubi cukier i słodycze ponieważ:

a. łatwo je przyswaja, bez specjalnej pracy
b. szybko przekształca cukier w energię
c. nasz mózg nagradza to poczuciem przyjemności

To jednak PUŁAPKA

Jeszcze nigdy w historii ludzkości nie mieliśmy do czynienia z tak ogromną ilością cukru. Jeżeli popatrzycie na skład produktów, to chyba jedynie sól nie zawiera tego składnika. Cukier stał się wypełniaczem prawie wszystkiego. Co z tego, że nie jemy słodyczy, nie pijemy słodkich napoi, jak dostarczamy organizmowi cukier jedząc musztardę, majonez, pieczywo (dodaje się cukier do rozczynu drożdżowego), zbożowy batonik, owoce z dużą zawartością fruktozy itd.

Cukier to element prawie każdego produktu i zjada go każdy, a więc musi mieć wpływ na nasze zdrowie, zwłaszca kiedy spozywamy go w takim nadmiarze jak w dzisiejszych czasach

Może przejawiać się to w:
- popołudniowym spadku energii
- chęci zjedzenia czegoś słodkiego po posiłku
- wzdęciach
- otępieniu
- oponki na brzuchu

To tylko niektóre przykłady.
Moim zdaniem tematem warto się zainteresować.
polski