Wioska Zdrowia - naturalne produkty w Eko Resorcie
Świerk - nasz sojusznik przy przeziębieniu
Pisałam już o właściwościach lukrecji klik
Dzisiaj trochę o świerku (Picea abies (L.) Karsten ). Drzewie dość odpornym na choroby i szkodniki. Uwielbiam zapach jego igliwia z balsamiczną nutą żywiczną. Harmonijny ale zdecydowany. Uspokaja, a jednocześnie równoważy energetycznie.
Lubię połączenia świerku z nutami cytrusowymi. To jakbym wpuściła do lasu światło. W zależności od nastroju, potrzeb ciała i ducha, przygotowuję mieszanki ze świerkiem w roli głównej - do kąpieli, do wdychania, do picia. Oczywiście nie wszystkie na raz, bez nadmiaru (w aromaterapii mniej znaczy więcej).
Bogactwo składników
W igliwiu i pędach świerkowych znajdują się między innymi: olejek świerkowy, żywica bogata w kwas abietynowy, prowitamina A, witamina C, flawonoidy, seskwiterpeny, glikozydy fenolowe , fenolokwasy, kwas bursztynowy, kwas jabłkowy, kwas fumarowy (Różański).
Jak przygotować świerkowy napój?
Świeże igliwie/gałązki najlepiej zbierać jesienią i zimą, z dala od zanieczyszczonych terenów. Na 2 szklanki wody należy wrzucić około 2 łyżek igliwia/gałązek świerku. Wcześniej je pogniećcie, żeby puściły sok. Zalewacie wrzącą wodą i parzycie pod przykryciem 10 minut. Dorzucacie plasterek cytryny, jeżeli lubicie. Przed podaniem napój słodzicie miodem (opcjonalnie) i pijecie małymi łyczkami, delektując się pięknym widokiem na otaczającą Was przyrodę.
Jeśli macie domową konfiturę z malin, to zamiast cytryny, wzbogaćcie napój 2 łyżeczkami leśnego przetworu. Lubię łączyć smaki lasu, a świerk z malinami bardzo mi odpowiada.
Pijąc tak przygotowaną herbatę, dostarczacie organizmowi łatwo przyswajalną witaminę C z flawonoidami. Napój osusza drogi oddechowe. Ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie tchawicy i oskrzeli. Świetny przy nieżytach układu oddechowego. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma działanie przeciwzapalne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Lotne składniki świerku hamują rozwój grzybów i bakterii w przewodzie pokarmowym i układzie oddechowym.
W igliwiu i pędach świerkowych znajdują się między innymi: olejek świerkowy, żywica bogata w kwas abietynowy, prowitamina A, witamina C, flawonoidy, seskwiterpeny, glikozydy fenolowe , fenolokwasy, kwas bursztynowy, kwas jabłkowy, kwas fumarowy