Jedzenie, które leczy - Wioska Zdrowia Łubinowe Wzgórze
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY (Hypericum perforatum)
Niektóre nazwy ludowe to: świętojańskie ziele, żółtokwioutka, żółte dzwonki, ziele świętego Jana, zanowyt, arlika, michałkowate ziele, dziurawik, krzyżowe ziele, dzwoniec, krewka.
Dla mnie to absolutny niezbędnik w domowej apteczce. Jak tylko dziurawiec zakwita, a jest to najczęściej w okolicach 24 czerwca, zbieram go podczas każdego leśnego spaceru.
Robię nalewki z dziurawca, bo świetnie poprawiają samopoczucie, wzmacniają, uodparniają na stres, działają adaptogennie. Usprawniają procesy uczenia się i zapamiętywania. Poprawiają trawienie i pobudzają przemianę materii. Przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym. Sprawdzają się przy problemach ze snem.
Z dziurawca przygotowuję też olej. Jest świetny na trudno gojące się rany. Regeneruje skórę. Hiperforyna działa antybakteryjnie. Redukuje stany zapalne, które towarzyszą prawie każdej chorobie. W zimie, olej świetnie sprawdza się podczas masaży lędźwi, pleców, stóp, zestresowanego ciała. Jest rozgrzewający.
Suszę ziele dziurawca na napary. To źródło flawonoidów, kwasów fenolowych i garbników. Przysłowiowe herbatki z dziurawca nie zawierają hiperforyny i hiperycyny, które nie rozpuszczają się w wodzie.
Hiperforyna i hipercyna to główne składniki aktywne dziurawca i to one odpowiadają za jego korzystny wpływ na nastrój i działanie uspokajające.
CZY OLEJ I NALEWKI WARTO ROBIĆ Z SUSZU?
Nie, ponieważ hiperycyna ulega rozpadowi w trakcie suszenia. Tak więc korzystajcie teraz i zbierajcie świeże zioła do swojej domowej apteczki.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI - KIEDY NIE STOSUJEMY DZIURAWCA?
Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków: antykoncepcyjnych, interferonu, teofiliny, warfariny. Nasila też aktywność cytochromu P-450 i izoformy CYP3A4.
Jest fotouczulający - w czasie jego stosowania należy unikać długich ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne lub promieniowanie UV.
Nie stosuje się go w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie łączy się go z lekami antydepresyjnymi
Preparatów z dziurawca nie powinny stosować osoby z poważnymi uszkodzeniami wątroby i nerek.
JAK PRZYGOTOWUJEMY NALEWKĘ I OLEJ Z DZIURAWCA?
Nalewka:
Zebrane ziele rozłóż na papierze, niech lekko przeschnie, a ewentualni lokatorzy, niech mają czas na ucieczkę. Następnie oderwij kwiaty, pędy, listki i wrzuć do wyparzonego słoja. (jeżeli nie masz czasu na bawienie się w odrywanie listków, kwiatów, weź nożyczki i potnij szczyty rośliny na małe kawałeczki, włącznie z cienkimi gałązkami). Zalej ziele alkoholem 40-70%, w proporcjach na 100 g ziela 0,5 l alkoholu. Pozostaw w słoju na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź, dodaj miód (opcjonalnie) i zostaw na min. 2 miesiące.
Przyjmuj 2 łyżki 2 razy dziennie
Olej:
Świeże ziele rozłóż i skrop alkoholem. Następnie wsadź do słoja i zalej olejem roślinnym.w proporcjach 1:1. Na górze nalej trochę spirytusu, żeby uniknąć ewentualnej możliwości pojawienia się pleśni. Pozostaw do maceracji na min. 3 tygodnie.
To może być olej słonecznikowy, konopny lub inny. Ważne, żeby był nierafinowany. Część osób zalewa ziele gorącym olejem. Ja nie podgrzewam oleju nierafinowanego.
Możesz też przygotować intrakt dziurawcowy (dr Różański) – Intractum Hyperici: pół szklanki świeżego ziela zalej gorącą wódką i pozostaw do wytrawienia 10 dni; przefiltruj. Zażywaj jak nalewkę.
Każdy dziurawcowy preparat przechowuj w butelkach z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu.
JAK ROZPOZNAĆ DZIURAWIEC?
Najpierw poszukaj żółtych kwiatów. Wybierz ten, o pięciu płatkach. Rozetrzyj go w palcach. Jak zostawi na skórze czerwony ślad - bingo, to jest dziurawiec.
Na jego liściach zobaczysz, (przy odpowiednim świetle), charakterystyczne bardzo małe dziurki (stąd nazwa całej rośliny), które zawierają olejek eteryczny
GDZIE ZBIERAĆ ZIOŁA?
Przede wszystkim z dala od zanieczyszczonych terenów, w suchy, słoneczny dzień. Warto też pamiętać, że ilość substancji czynnych w roślinie, zależy od czynników środowiskowych, takich jak gleba, jej struktura, wilgotność, nasłonecznienie, opady......
Serdeczności
Monika
Bibliografia:
Ożarowski, A. / Jaroniewski, W. (1987): Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie
https://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/
https://ziolowawyspa.pl/dziurawiec/
http://1000roslin.pl/dziurawiec-driakwie-dziwozony-i-depresja/
Uwaga, wszystkie zawarte tu informacje, służą jedynie celom edukacyjnym.