Budujecie dom, mieszkanie, a może planujecie remont?
Poniżej znajdziecie 21 rad, które spisaliśmy, dzieląc się naszym doświadczeniem.
1. Przed zakupem działki, budową domu, zakupem mieszkania, lokalu użytkowego etc. skonsultujcie to z ekspertem feng shui, a najlepiej architektem i ekspert feng shui w jednym.
Wasz dom powinien być miejscem, w którym nabieracie sił, czujecie się komfortowo i bezpiecznie. Sprawdźcie to energetycznie.
2. Jeśli macie wstępny projekt domu, czy mieszkania, to również dajcie go do konsultacji.
3. Wybierajcie styl minimalistyczny, z jasnymi podłogami. Kolor niech robią dodatki, które będziecie mogli łatwo zmieniać.
4. Jeśli macie kilka łazienek, to nie róbcie każdej innej, bo finalnie zostaniecie z magazynem płytek, akcesoriów do armatury itd. Zróżnicujcie łazienki detalami, np. innym dekorem płytek, lustrem, akcesoriami.
5. Wybierajcie zawsze olejowanie drewna, zamiast lakierowania. Łatwo się czyści i odnawia, o aspekcie zdrowotny nie wspominając.
6. Zaplanujcie spiżarnię lub przynajmniej dobrą szafę spiżarniową w kuchni. Tak, żeby dostęp do mąk, kasz, ryżu itd. był łatwy i żeby wszystko znajdowało się w jednym miejscu. Przemyślcie logistykę od wejścia z siatami do domu, po ich rozpakowanie.
7. Na każdym poziomie zaplanujcie szafy serwisowe. Inaczej będziecie tracić czas na pójście po środek czystości, szmatkę, mydło, papier itd.
8. Pomyślcie o małej pralni, z niedużym zlewem gospodarczym, blisko łazienki i sypialni. Po co macie chodzić z koszem z brudami, z piętra do piwnicy . W pralni zamontujcie ścienne wieszaki na koszule (można fajne kupić na Amazon). Wyprane, szybko powiesicie, a dodatkowo ułatwicie sobie prasowanie. W zlewie gospodarczym wypierzecie szmatki, mopy etc.
9. Przemyślcie dokładnie swój rytm dnia, co lubicie, jakie czynności wykonujecie, co Wam przeszkadza, a co was relaksuje i pod tym kontem planujcie przestrzeń, oświetlenie.
10. Pomyślcie o hybrydowym ogrzewaniu. W dzisiejszych czasach szczególnie jest to przydatne. Jeśli macie małe domy, to pomyślcie o instalacjach off grid.
11. Pomyślcie o własnej studni ale też w wersji - pompa plus ręczna korba.
12. Pomyślcie o własnych grządkach i kompostowniku.
13. Pomyślcie o odzyskiwaniu deszczówki.
14. Nie betonujcie przestrzeni, nie róbcie wystrzyżonych trawników i nie sadźcie tui. Wzbogacajcie życie biologiczne gleby, przywracajcie bioróżnorodność.
15. Przemyślcie gdzie będziecie składać meble ogrodowe, trzymać narzędzia, rowery, kosze do segregacji itd.
16. Jeśli macie psa, to jesienią będziecie zapewne myć mu łapy, zanim wpuścicie go do domu. Mycie butów też będzie częste, więc zlew gospodarczy blisko wejścia, bardzo się przyda. Nie zapomnijcie też o wyprowadzeniu wody na zewnątrz. Po każdej zimie będziecie włączać karcher żeby umyć np. taras.
17. Jeśli myślicie o urządzaniu sali szkoleniowej, restauracji, baru, to wybierajcie zawsze lekkie stoły, które można dowolnie łączyć. Jeżeli można je składać, a krzesła wkładać jedno w drugie, to macie dodatkowy plus. Ułatwi Wam to re-aranżację wnętrza, a robi się ją nawet kilka razy w tygodniu. Noszenie ciężkich stołów i krzeseł jest bardzo uciążliwe, a przechowywanie wymaga dużych powierzchni. My poszliśmy w ciężkie, drewniane stoły i był to jeden z większych błędów, które popełniliśmy.
18. Robiąc zakupy wyposażenia, wpisujcie (do tabeli w excelu z podziałem na pomieszczenia), model, parametry, link do strony. Zapisujcie też kolor farby w danym pomieszczeniu. Po kilku latach, jak będziecie szukać części zamiennych lub farby, bardzo Wam to ułatwi życie i zaoszczędzi czas.
19. Zróbcie tabelę rzeczy, które są dla Was najważniejsze i z których korzystacie każdego dnia i na tym się skupcie. Nie idźcie w gadżety, bo zagracicie dom. Nadmiaru elektroniki też nie polecamy, serwis zajmuje czas i kosztuje.
20. Rolety rzymskie - nie polecamy. Ładnie wyglądają do pierwszej awarii. Nieustanny serwis. Zwłaszcza odradzamy w wynajmowanych mieszkaniach, domach.
21. Lampy – jeśli dużo czytacie to ważne jest dobre oświetlenie przy łóżku, z łatwo sięgalnym włącznikiem. Duża ilość lamp równa się magazyn różnych, zapasowych żarówek. Warto mieć to na uwadze.
Mamy nadzieje, że niektóre z naszych rad będą przydatne.
Będziemy dzielić się naszym doświadczeniem na blogu i na FB.